POROČILO PROGRAMA SKRBIMO ZA ZDRAVJE
za šolsko leto 2023/2024
- Namen programa
- Postaviti varovanje in krepitev zdravja med svoje prioritetne naloge.
- Opazovati, prepoznavati in se zavedati o zmožnostih, počutju in čustvih posameznika.
- Cilji programa
- Zavedanje samega sebe in svojega telesa ter pridobivanje navad za skrb za zdravje in svoje telo
- Oblikovanje vrtčevskega okolja kot skupnosti, ki je zavezana skrbi za dobro počutje in zdravje ter utrjevanju pozitivnega odnosa do zdravja
- Preprečevanje socialnega izključevanja
- Delovanje v smeri zmanjševanja nastanka bolezni in poškodb.
- Program dejavnosti
V okviru telesne aktivnosti so se otroci na tedenskem nivoju udeleževali gibalnih uric v večnamenskem prostoru vrtca in sicer vsak oddelek določen dan v tednu. Izvajali smo tudi aktivnosti na prostem skozi celo šolsko leto kot so sprehodi, tek na 150 metrov ob obeležitvi dneva športa, ki so se ga udeležili vsi oddelki. Otroci od 2 leta dalje, so se udeležili športnega programa Mali sonček in izvajali naloge kot so rolanje (5-6), pohodništvo, plavanje (5-6), plesne dejavnosti, kolesarjenje, ples itn.
Pri zdravi prehrani smo dajali pozornost na prehranjevanje pri rojstnih dnevih, starše smo opozarjali da prinesejo sadje, suho sadje in zdravo pijačo. Skrbeli smo za redno hidracijo in prigrizek s sadjem ali zelenjavo med obrokoma. V okviru tradicionalnega slovenskega zajtrka smo v mesecu novembru otrokom ponudili jabolko, domač kruh, med in maslo. Otroke smo seznanjali s hrano različnih kultur in jih hkrati učili na pravilno hranjenje pri mizi in ravnanje z njo. Otroci so v vrtcu pili nesladkan čaj in vodo. Občasno so pri kosilu ali popoldanski malici dobili limonado ali sveže stisnjen pomarančni sok.
Na področju higiene rok in zob, smo otroke opozarjali na pravilno umivanje rok z milom, ščetkanje zob v sodelovanju z zdravstvenim domom Piran pa nismo izvedli. Najstarejši oddelek je obiskala medicinska sestra Žanet Verč ter z otroki ščetkala zobe in jih navajala na pravilno uporabo zobne ščetke.
Z otroki smo obeležili Dan vode, dan Zemlje in dan okolja ter prehode letnih časov in jih s tem navajali na skrb za zemljo in našo okolico.
Za duševno zdravje smo skrbeli z vsakodnevnim izvajanjem socialnih dejavnosti, ki vsebujejo krepitev socialne interakcij, razvoj empatije, čut za prijateljstvo in skrb drug za drugega. Ob rojstnih dnevih smo skrbeli za pozitivne občutke in doživetja ob praznovanju. Otrokom smo dovolili lastno izkustvo, vključenost, pristnost, za razvoj občutka pripadnosti in pomembnosti.
Program Varno s soncem smo pričeli izvajati v mesecu maju in ga bomo izvajali vse do septembra. Poudarek bomo dali na pravilno zaščito pred soncem z oblačili in pokrivali ter otroke seznanjali s pozitivnimi učinki sonca ob določenih urah dneva.
Ostale aktivnosti
Otroke smo skozi celo šolsko leto navajali na varnost v prometu, jih seznanjali s prometnimi znaki in pravilnim ravnanjem na sprehodih ter jih učili ločevanja odpadkov.
Strokovne delavke CKZ (ZD Lucija) so nas obiskale v mesecu januarju in februarju ter z otroki izvajale dejavnosti na področju dietetike, fizioterapije in gibanja. V prihodnjem letu priporočamo bolj strukturirane dejavnosti z večjo korespondenco CKZ Lucija.
- Organiziranost
- V programu so bili vključeni vsi oddelki vrtca.
- Strokovni delavci so skozi celo šolsko leto izvajali dejavnosti na teme navedene zgoraj
V šolskem letu 2022/2023 smo se spet pridružili projektu, ki ga vodi Nacionalni inštitut za javno zdravje. Projekt nosi naslov Zdravje v vrtcu. Rdeča nit projekta je bila:
»PRIHODNOST JE MOJA«
- Namen programa
- Postaviti varovanje in krepitev zdravja med svoje prioritetne naloge.
- Opazovati, prepoznavati in se zavedati o zmožnostih, počutju in čustvih posameznika in odgovorih nanje.
- Preko celega šolskega leta, so otroci spoznavali kaj je pomembno za naše dobro počutje in zdravje.
- Z različnimi dejavnostmi so spoznavali pomembnost gibanja, zdrave prehrane in higiene.
- V vrtcu želimo, da otroci prepoznajo, kdaj se počutijo dobro kdaj sem utrujen, zadovoljen, bolan…
- Z dejavnostmi »Spodbujamo prijateljstvo« smo razvijali občutek empatije, iskali različne načine komunikacije s prijatelji in krepili dobro samopodobo
- · Z otroki smo obeležili Dan vode, dan Zemlje, Dan čebel ter prehode letnih časov in jih s tem navajali na skrb za zemljo in našo okolico.
- · Za duševno zdravje smo skrbeli z vsakodnevnim izvajanjem socialnih dejavnosti, ki vsebujejo krepitev socialne interakcij, razvoj empatije, čut za prijateljstvo in skrb drug za drugega. Ob rojstnih dnevih smo skrbeli za pozitivne občutke in doživetja ob praznovanju. Otrokom smo dovolili lastno izkustvo, vključenost, pristnost, za razvoj občutka pripadnosti in pomembnosti.
- · Program Varno s soncem smo pričeli izvajati v mesecu maju in ga bomo izvajali vse do konca avgusta.
- · Ostale aktivnosti
- · Otroke smo skozi celo šolsko leto navajali na varnost v prometu, jih seznanjali s prometnimi znaki ter jih učili ločevanja odpadkov.
- · Obiskala nas je medicinska sestra Katja Štajner in nam predstavila razlike med poškodbami in boleznimi
S programom »Zdravje v vrtcu« želi Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) razviti in okrepiti zmožnosti vrtcev za oblikovanje okolij, ki postavljajo dobro počutje in zdravje kot pomembno vrednoto in si prizadevajo ustvariti pogoje za dobro počutje in zdravje ter krepijo sposobnosti posameznika za ohranjanje in izboljševanje zdravja v celotnem življenju.
Spodaj prilagamo nekaj fotografij dejavnosti v šolskem letu 2022-2023.
https://www.vrtecmornarcek.si/index.php/zdravjevvrtcu#sigProId3d68c8f1fa
POROČILA DEJAVNOSTI ZDRAVJE V VRTCU.pdf