logo 133490086logo 133490086logo 133490086logo 133490086logo 133490086

PRIPOROČILA ZA CEPLJENJE ODRASLIH IN OTROK PROTI GRIPI IN KME

Cepljenje proti gripi v sezoni 2022/23

Gripa predstavlja veliko grožnjo za javno zdravje in ima velik vpliv na obolevnost in umrljivost. Bolezen pri mladih bolnikih brez kroničnih bolezni večinoma poteka kot nekajdnevno vročinsko stanje z respiratorno simptomatiko in bolečinami v mišicah in sklepih. Pri bolnikih s kroničnimi boleznimi, starejših bolnikih, majhnih otrocih, nosečnicah in osebah z izjemno povečano telesno težo pa bolezen lahko poteka s težjo klinično sliko s pogostimi zapleti in višjo smrtnostjo.

Priporočila za cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu

Glede na Navodila za izvajanje Programa cepljenja in zaščite z zdravili (3) je cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu priporočljivo za vse osebe starejše od 1 leta, ki bivajo na endemskem območju ali predvidevajo aktivnosti na endemskem območju.

 

NIJZ je na spletni strani objavil informacije o zaščiti s cepljenjem odraslih in otrok proti gripi in proti klopnemu meningoencefalitisu.

Več informacij o zaščiti s cepljenjem je dosegljivih na spletnih straneh NIJZ:

download.jpg