V oddelku Morski polžki (2-3 leta, enota Mornarček Piran) smo se z namenom ozaveščanja trajnostnega načina razmišljanja odločili sodelovati v Unesco projektu Živimo skupaj (nosilec projekta: OŠ Kapela Radenci). Temeljni cilj projekta je znati živeti skupaj, kljub naši različnosti ter ohranjati naš planet za zanamce. V okviru tega je nastalo več različnih dejavnosti.
Z namenom spodbujanja k recikliranju in ponovni uporabi surovin/materialov smo z otroki oblikovali stalni kotiček z nestrukturiranim materialom. Pri tem so nam pomagali tudi starši, ki so prinašali različen material (škatle, tulci, papir, zamaški…). Otroci so konstruirali, razvijali fino motoriko, se igrali simbolno igro in svoje sposobnosti razvijali na različnih področjih. Ob enem so imeli možnost ozaveščanja ponovne uporabe materialov.
https://www.vrtecmornarcek.si/index.php/unesco-2/1065-projekt-zivimo-skupaj#sigProId8db85f78f5
V mesecu novembru smo se povezali z očetom deklice našega oddelka, ki je prostovoljni gasilec. Na Tartinijevem trgu smo z namenom mreženja ostalih oddelkov v naši enoti organizirali dan gasilcev. Otroci so imeli možnost spoznavanja pomena in dela prostovoljnih gasilcev. Ogledali so si gasilsko vozilo in imeli možnost preizkušanja v nekaterih gasilskih opravilih (npr. gašenje s cevjo).
https://www.vrtecmornarcek.si/index.php/unesco-2/1065-projekt-zivimo-skupaj#sigProId5161e66401
V mesecu decembru smo izvedli dve akciji s humanitarno noto. V okviru akcije Mala pozornost za veliko veselje smo izdelovali čestitke za starostnike, v sodelovanju z Rdečim Križem pa smo zbirali igrače za socialno ogrožene otroke.
https://www.vrtecmornarcek.si/index.php/unesco-2/1065-projekt-zivimo-skupaj#sigProIdf8625b287d
Prav tako smo se v decembru odločili, da pripomoremo k bolj prazničnemu izgledu našega mesta. Iz nestrukturiranega (odpadnega) materiala smo izdelali okraske, s katerimi smo sodelovali pri okraševanju drevesca na Tartinijevem trgu. Otroci so bili nad tem navdušeni. Ob sprehodih so vedno znova želeli k ,,našemu'' novoletnemu drevescu.
https://www.vrtecmornarcek.si/index.php/unesco-2/1065-projekt-zivimo-skupaj#sigProIdcdae6c938b
Z namenom spoznavanje kulturnih, naravnih in geografskih značilnosti domačega kraja smo obiskali Mestno knjižnico Piran, si ob sprehodih ogledovali različne kulturne znamenitosti domačega kraja in spoznavali morsko obalo.
https://www.vrtecmornarcek.si/index.php/unesco-2/1065-projekt-zivimo-skupaj#sigProId618ccd8f7a
https://www.vrtecmornarcek.si/index.php/unesco-2/1065-projekt-zivimo-skupaj#sigProId783eec6bb1
Z namenom spodbujanja k naravni samooskrbi smo skladno s starostjo in razvojem otrok spoznavali različne poklice (kmet, ribič, pek). Ogledali smo si različne video vsebine na temo, iskali informacije v literaturi in na spletu ter se igrali simbolno igro določenega poklica. Povezali smo se s ponudniki v lokalnem okolju in si ogledali ribarnico, pekarno ter delo branjevca na tržnici, ob sprehodih pa pri delu opazovali lokalne ribiče.
https://www.vrtecmornarcek.si/index.php/unesco-2/1065-projekt-zivimo-skupaj#sigProId6e29410785
Z namenom ohranjanja pristnosti in sožitja med generacijami ter učenjem od starejših smo se povezali s starimi starši. Do sedaj sta nas obiskali dve noni, ki sta nam predstavili svoj poklic. Nona Nada nam je predstavila poklic knjižničarke. Ob lutkah in slikanici nam je pripovedovala ljudsko pravljico Rokavička. Po poslušanju so otroci imeli možnost dramatizacije z lutkami in ustvarjalnega izražanja. Nona Duka nam je predstavila poklic umetnice (kiparke). Z otroki je oblikovala glino. Nastalo je veliko različnih izdelkov, izdelali pa smo tudi morske polžke (znak našega oddelka).
https://www.vrtecmornarcek.si/index.php/unesco-2/1065-projekt-zivimo-skupaj#sigProIdd47fc06104
https://www.vrtecmornarcek.si/index.php/unesco-2/1065-projekt-zivimo-skupaj#sigProId39d2e6c80d
Kljub uradnemu zaključku projekta bomo z aktivnostmi bomo nadaljevali tudi v prihodnje. Morskim polžkom namreč idej za boljši jutri nikoli ne zmanjka.